0(322) 327 27 27 / 11439

Her bel ağrısı bel fıtığı mıdır?

Kesinlikle HAYIR!!!

Toplumda her 100 kişiden 70-80’i hayatının bir döneminde bel ağrısından yakınır. Bel ağrısı olan hastaların % 70-90'ı 6 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Bunların çok önemli bir kısmı “mekanik tip bel ağrısı" dediğimiz beldeki kas, eklem ve ligamanlardan kaynaklanan ağrılardır. Bunlarda herhangi bir sinir bası bulgusu yoktur. Muayeneleri ağrı haricinde normaldir ve cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilirler. 

bel ağrısı

Mekanik tip bel ağrıları uygun şeklide tedavi edilmezse zaman zaman tekrarlar. Bu ağrılar aslında belinizin size "ben yeterince sağlıklı değilim"  sinyalidir. zamanla gerçek bel fıtığına dönüşebilir. Bu safhada doğru tedavinin yapılması ve olayın cerrahi boyuta gelmedne önlenmesi çok önemlidir.

Halk arasında "bel fıtığı oldum veya belim kaydı, gittim belimi şunu bunu yaptırdım ve geçti" şeklinde efsane şeklinde anlatılan tablo aslında yukarıda bahsettiğimiz mekanik tip bel ağrısıdır. Bu ağrılar hiçbir şey yapılmasa da zaten geçecektir. 

Gerçek bel fıtığı olarak nitelendirebileceğimiz ve ameliyata aday olan hasta grubu ise tüm bel ağrılarının %5 ‘ini oluşturur. bu Hastaların muayenesinde bacakta kuvvetsizlik, his ve refleks kaybı vardır. Ve bel filmlerinde bu tabloyu açıklayan kanıtlanmış ve ilerlemiş bel fıtığı görüntüsü vardır.