0(322) 327 27 27 / 11439

Bel fıtığı ameliyatının tekniği nasıldır?

Cerrahinin amacı; Bel bacak ağrısına ve bacakta güçsüzlüğe neden olan fıtıklaşmış diskin sinire baskısını ortadan kaldırmaktır.

Ameliyatlarımızda rutin olarak “mikrocerrahi ile lomber disk cerrahisi tekniği" kullanmaktayız.

En sık kullandığımız yöntem her zaman mikroskop kullanmak şartıyla diskektomi veya sadece fıtıklaşan disk parçasının temizlendiği parsiyel (kısmi) diskektomidir. Diski net olarak görebilmek için bazen, diskin arka tarafında bulunan lamina denen kemiğin bir kısmını çıkarmak gerekebilir. Alınan kemik çok az bir parça (hemilaminatomi) veya daha geniş bir kısım (hemilaminektomi) olabilir. Bu ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapılır ancak hasta koşullarına göre bazen spinal anestezi denilen yöntemle uyutmadan da yapılabilir.

mikrodiskektomi

Hasta ameliyat masasına yüzüstü pozisyonda yatar. Fıtıklaşan diskin üzerinde cilde küçük bir kesi yapılır ve omurganın üzerindeki kaslar kemikten sıyrılır. Fıtıklaşmış disk ve kopan parçaları çıkarılarak sinir sıkışıklığı giderilir. Osteofit denilen kemik çıkıntılar da sinire baskı oluşturabilecek herhangi bir şey kalmaması için temizlenir. Mikrocerrahi yöntemle genellikle kanama çok az olur ve kan kullanılmaz. Mikrocerrahi ile lomber disk cerrahisi sonrasında hastaların günlük normal aktivitelerine kavuşmaları da daha kısa sürede olmaktadır.